Полагањем венаца и одавањем државних и војних почасти испред споменика кнезу Сими Марковићу у Великом Борку као и пригодним културно-уметничким програмом обележена је 218-а годишњица оснивања Правитељствујушћег Совјета српског.

27. августа 1805. године, у Великом Борку у кући кнеза Симе, тада Симеона Марковића, основан је Правитељствујушћи Совјет сербски. Био је то најзначајнији потез устаничких првака предвођених Карађорђем, усмерен ка успостављању органа извршне власти у једној држави у настајању.

Правитељствујушћи Совјет сербски обједињавао је напоре устаника и доприносио да се са успехом развија ослободилачка борба. Формирањем Совјета створени су услови за бржи економски, друштвени о културни развој Србије.

Иако је деловао свега неколико година Правитељствујушћи Совјет српски представљао је, поред Скупштине устаничких првака, први стални орган власти, чиме је Србија кренула путем обнове државности након вишевековне отоманске владавине. За првог председника Совјета изабран је Прота Матеја Ненадовић, а за првог совјетника Београдске нахије Павле Поповић.

Државној церемонији, чији је организатор био Одбор Владе Републике Србије за неговање традиција ослободилачких ратова, присуствовали су представници Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања на челу са министром Николом Селаковићем , представници Министарства одбране и Војске Србије, руководство Градске општине Барајево на челу са председником Слободаном Батом Адамовићем као и представници бројних удружења опредељених за неговање традиција ослободилачких ратова Србије. Венац на спомен обележје кнезу Сими Марковићу испред Градске општине Барајево положили су председник општине Слободан Бата Адамовић, председник Скупштине општине Дарко Пауновић и заменик председника општине Славко Гајић.

На почетку данашње церемоније присутни су минутом ћутања одали почаст трагично настрадалом в.д.помоћнику министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Милошу Ковачевићу који је и сам учествовао у организацији данашњег догађаја.

Након церемоније полагања венаца присутнима се обратио председник Скупштине Градске општине Барајево Дарко Пауновић који је између осталог истако да обележавањем овог значајног датума српске историје преносимо поруку да жртве и херојство наших предака нису биле узалудне. Стварање Совјета је био одраз потребе ослободилачке борбе српског народа да се после дугих пет векова ропства ослободи турске власти.

Министар Селаковић је у инспиративној беседи говорио о историјском значају оснивања Правитељствујушћег Совјета српског чијим оснивањем су ударени темељи модерне српске државе. Он је такође направио историјску паралелу између положаја српског народа у тадашњем историјском тренутку и положаја српског народа на Косову и Метохији данас. Селаковић је  истакао и да је реч „слобода“ имала исто егзистенцијално значење и пре више од два века као и у данашње време  . Обележавање 218 година  оснивања Правитељствујушћег Совјета српског завршено је  позоришном монодрамом, по роману Милована Витезовића,  „Милош Велики-Књаз српски“ у извођењу драмског уметника Александра Дунића.

About Author

admin