Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ) na ukupno osam meteoroloških stanica, u Valjevu, Kragujevcu, Negotinu, Požegi, Kraljevu, Ćupriji, Leskovcu i Kuršumliji, tokom juna nije izmerena niti jedna jedina kap kiše.
U najnaseljenijim gradovima, Beogradu i Novom Sadu, kiša nije padala sve do samog kraja meseca.
Prema podacima RHMZ-a, 26. juna u Beogradu je zabeležen svega 0,1 mm padavina. Prema nekim analizama (Igor Smolić sa Instituta za fiziku u Beogradu) ovakav niz predstavlja klimatski događaj koji se dešava jednom u 872 godine – pod pretpostavkom da se klimatski obrasci ne menjaju.
Drastične promene klimatskih uslova zahtevaju i promenu ponašanja potrošača. Kroz stalne apele za racionalnu potrošnju vode JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija“ (JKP BVK) upozorava i moli sve potrošače na savesnost i racionalnost kako bi vode bilo za sve naše sugrađane.
Pri takvim meteorološkim uslovima, u kombinaciji sa visokim dnevnim temperaturama, naprezanje i pritisak na vodovodni sistem je ogromno. Takvi uslovi utiču na rad opreme, cevovoda, crpnih stanica, trafo stanica, izdašnost bunara i krajnje – na rad zaposlenih u Preduzeću, a posebno terenskih ekipa koje rade na sanaciji defekata na instalacijama, održavanju javnih česama i fontana.
Posebno opterećenje trpi sistem distribucije vode i ono je direktno izazvano neracionalnim ponašanjem potrošača. Voda se koristi za potrebe koje ni jedan vodovodni sitem ne može da iznese. Pojave jednovremenih opterećenja na parcijalnim delovima sistema, a koje izazivaju punjenja bazena, zalivanje travnjaka, poljoprivrednih površina, nalivanja betona, zloupotreba hidranata, direktno iziskuju padove pritisaka i pojave diskontinuiteta u pojednim delovima sistema.
U susret vikendu koji je najavljen kao ekstremno topao i bez padavina, beogradski sistem snabdevanja vodom je stabilan, svi proizvodni pogoni su u kontinualnom radu i trenutna proizvodnja je skoro 7.000 l/s. Naše Preduzeće je u prethodnih nekoliko godina zanačajno unapredilo sistem proizvodnje vode, podiglo kapacitete proizvodnje vode i značajno unapredilo sistem potiskivanja ka rubnim delovima grada. Rubni delovi grada, sa primarnim povećanjem potrošnje u letnjem periodu, prvi osete posledice neracionalne potrošnje. U odnosu na prethodnu godinu JKP BVK je povećalo kapacitet potiskivanja prema južnoprigrtadskom sistemu (Barajevo, Sremčica, Velika Moštanica, rubni delovi Opštine Voždovac) sa preko 5.000.000 l/ dnevno u odnosu na prethodne godine, gde sada potiskujemo preko 35.000.000 l/ dnevno. Napominjemo da je potiskivanje van letnjeg perioda manje od 17.000.000 l/dnevno.
Zbog svega navedenog, molimo građane Beograda da se suzdrže od nenamenske potrošnje vode, a naročito od zalivanja poljoprivrednih površina i punjenja bazena. Ukoliko se se voda iz sistema gradskog vodovoda koristi za osnovne potrebe, a to su piće, pripremanje hrane, kao i za održavanje lične i higijene domaćinstva, biće je u dovoljnim količinama za sve stanovnike.
Beogradski vodovod ima razumevanja za povećanu potrebu potrošača za vodom tokom leta, ali aktivnosti kao što su: navodnjavanje poljoprivrednih i zalivanje zelenih površina, punjenje individualnih rezervoara, bunara i bazena, polivanje i hlađenje pločnika, terasa i dvorišta, pranje vozila, zloupotreba hidranata, predstavljaju nenamensku i neracionalnu potrošnju vode za piće.
Stabilnost sistema u istorijski ekstremnim klimatskim uslovima je zajednička odgovornost – koliko u našim rukama kao snabdevača, isto tako i u vašim rukama – potrošača, vaših navika i savesnosti u korišćenju vode.