Turizam je velika ali još uvek nedovoljno iskorišćena šansa za brži razvoj opštine Barajevo. Zahvaljujući činjenici da nema razvijenu industriju,područje opštine još uvek spada u područja sa nezagađenom životnom sredinom. Da bi tako ostalo i u budućnosti, Barajevo je među prvim beogradskim opštinama donelo odluku o usvajanju Lokalnog ekološkog akcionog plana ( LEAP) u cilju očuvanja i zaštite kvaliteta životne sredine.
Geografski položaj, klimatske prilike, raznovrsnost biljnog i životinjskog sveta, kao i bogato istorijsko, etnološko i kulturno nasleđe ovog kraja predstavljaju stabilnu osnovu za razvoj različitih oblika turizma. A uspešan primer integracije turizma, zaštite životne sredine, poljoprivredne i ruralne ekonomije je eko-agro turizam. Upravo u ovakvoj strategiji razvoja opština Barajevo vidi svoju šansu.
Atraktivna lovišta sa raznim vrstama divljači, očuvana priroda, bistri potoci i pitomi obronci, beskrajne šume i jezero bogato ribom- najbolje predstavljaju Barajevo i njegovu okolinu. Najveći očuvani šumski pojas čini kompleks Lipovičkih šuma koje pokrivaju 1200 ha i naleze se na svega 20 km od centra Beograda. Sve ovo pruža mogućnosti za razvoj izletničkog, ekološkog i rekreativnog turizma.
Lovačko udruženje „Mića Popović“ broji oko 600 članova, organizovanih u 16 sekcija i gazduje lovištem u površini od 22.000 ha od čega je preko 4.500 ha pod šumom. Lovno produktivna površina je 15.000 ha. Na području opštine Barajevo uglavnom je zastupljena srneća divljač. Zatim zečja, fazanska, jarebičija, a zadnjih godina pojavile su se divlje svinje, kao i šakali i divlje mačke. Kalendarski lovna sezona traje od 16.oktobra do 15.januara na fazana, a na zeca do 15.decembra.
Lovačko udruženje organizuje poribljavanje jezera „Duboki potok“ koje se nalazi na udaljenosti od 2 km od centra Barajeva. Jezero pokriva površinu od 7,2 ha. Postalo je omiljeno odredište brojnim ljubiteljima prirode i ribolovcima. Na jezeru postoji mogućnost razvoja mnogobrojnih vodenih sportova , kao i iskorišćenje same obale za škole u prirodi, trim pešačke staze, biciklisičke staze – mounti bike, kampova za logorovanje izviđača, ljubitelja prirode, ferijalaca i sl.
Sezona ribolova počinje 1. juna i traje sve do kraja novembra.Na jezeru je danonoćno organizovana ribočuvarska služba. Najznačajniji kulturno-umetnički i istorijski spomenici su Crkva brvnara u Vraniću iz 18.veka koja je stavljena pod zaštitu, osnovna škola u Vraniću koja je podignuta 1848. godine, Matića kuća s kraja 18. veka koja je restaurirana 1977. godine, stara zgrada osnovne škole u Boždarevcu iz 1891. godine, ostaci starih vodenica, stara porodična kuća sa doksatom i stara mehana Ljubinkovića u Beljini, rimski most u Beljini, stara mehana u Barajevu. Crkvena riznica u Vraniću bogata je velikim brojem eksponata iz arheoloških nalazišta sa ovog područja, starog novca, oružja, ikona i crkvenih knjiga, etnografskog materijala, dokumenata i forografija važnih ličnosti.